MENU
KAPAT
geri dön

Tranformatör Merkezleri Nedir?

Transformatörler, elektriğin voltajını yükseltmek veya düşürmek için kullanılan cihazlardır. Yükseltici transformatörler, elektriğin voltajını artırarak yüksek voltajlı iletim hatları üzerinden uzun mesafeli iletim için uygun hale getirir. Düşürücü transformatörler, elektriğin voltajını son kullanıcılara dağıtım için uygun seviyelere düşürür. Transformatörler tipik olarak trafo merkezlerinde ve iletim hatları boyunca bulunur

Tranformatör Merkezleri Nedir?

Trafo merkezleri günümüzde genelde iki çeşitte yapılmaktadır. Yerleşim alanlarının uygun ve geniş olduğu yerlerde ‘AIS’ yani Açık Şalt Sahası şeklinde yapılmaktadır.

Ayrıca daha dar ve kapalı yerlerde ‘GIS’ yani gaz izoleli ve kapalı şalt sahası olarak yapılabilmektedir. Kullanım olarak trafolar günlük hayatta kritik bir önem arz etmektedir.

Ayrıca trafo merkezleri sayesinde iletkenlerin kesitleri ve maliyeti düşürülmektedir. Bununla birlikte kayıplar azalmaktadır. Doğal olarak elektrik enerjisini iletirken olan maliyet ve kayıplar azaltılmaktadır. Trafo merkezleri yüksek gerilim enerjisini aldığı için doğru şekilde tasarlanması gerekmektedir.

Bunlara ek olarak, günümüzde transformatör merkezleri Scada Sistemleri ile uzaktan kontrol edilebilmektedir. Enerji uzaktan dağıtım sistemlerinde elektriksel büyüklüklerin ölçülmesinde, kesicilere uzaktan açma-kapama komutlarının verilmesinde, transformatör ve hatlarda yük paylaşımlarının yapılmasında, optimum yük paylaşımı yapılarak kayıpların azaltılmasında SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) sistemleri büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Bilgisayar ve haberleşme teknolojilerindeki gelişmeler sonucu SCADA sistemlerinin maliyeti dağıtım şebekesinin toplam maliyetine göre gün geçtikçe azalmaktadır.

Enerjinin üretiminden son kullanıcıya dağıtımına kadar her alanda var olan Dia Mühendislik, yurt içi ve yurtdışı prestijli projeleri ile temiz ve kaliteli enerjiyi müşterilerine sunmayı hedef edinmiştir

Dia Avantajları

Sektöründe Uzman Teknik Ekip
Güçlü İş Makinası Parkuru
15 yılı aşkın Tecrübe
Çevreye Duyarlı Modern ve Yenilikçi Anlayış
Detaylı Fizibilite çalışması ile optimum çözümler
%100 Müşteri Memnuniyeti

Referanslarımız

Dia Mühendislik olarak; Gelişen teknolojiyi ve sektördeki yenilikleri yakından takip ederek müşterilerine verimliliği yüksek, sürdürülebilir, çevreye duyarlı optimum çözümler sunmaktadır.