MENU
KAPAT
geri dön

GES Sistemleri

Ges (Güneş enerjisi santrali), güneş ışınlarının fotonlarını kullanarak elektrik enerjisi üretmek için tasarlanmış bir sistemdir . Ges (Güneş enerjisi santrali), güneş panelleri adı verilen fotovoltaik (PV) hücreler kullanır. Bu hücreler, güneş ışınlarını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren bir teknolojidir.

GES Sistemleri Nedir?

Fotovoltaik paneller, güneş ışınına maruz kaldığında içerisinde bulunan hücreler yardımıyla güneş ışınlarındaki fotonlarından kopardıkları elektronların hareket etmesi sonucunda güneş ışınlarından enerji(DC) üretirler.

Ges (Güneş enerjisi santralleri), temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kabul edilirler ve dünya genelinde birçok ülkede kullanılmaktadırlar. Ges sistemleri fosil yakıtlı sistemlere göre daha fazla çevre dostudur.

Güneş enerjisi santralleri, genellikle endüstriyel çatı ges veya büyük arazi tipi ges olarak kullanılır. Ayrıca ihtiyaçlar doğrultusunda güneşin olduğu her yerde ve her sektörde de kullanılabilen önemli bir teknolojidir.

Tarımsal sulamada, evlerin iç ihtiyacını karşılaması için çatılarında, elektrik şebeke bağlantısı olmayan bağ evlerinde gibi ihtiyaca göre çeşitli yerlerde kullanılabilir.

Ges sistemlerini oluşturan bileşenler vardır. Bunlar ise; fotovoltaik (PV) paneller, invertörler(eviriciler), panelleri sabitlemek için kullanılan alüminyum ya da çelik konstrüksiyon, DC ve AC kablolar, panolar, topraklama sistemleri, yıldırımdan korunma sistemleri, trafo merkezleri ve dağıtım merkezleri, çevre aydınlatma, kamera güvenlik sistemleri gibi arazi tipi ges ve çatı ges için kullanılan ayrı ayrı bileşenlerin birleşmesi sonucunda ges sistemi meydana gelmektedir.

Ges güneş ışınlarından üretilen dc elektriği DC kablolar yardımıyla invertörlere(eviriciler) gönderir. Eviricilerden AC evrilen enerji AC kablolar yardımıyla şebekeye iletilir. Çatı geslerden üretilen enerji hem işletmenin ihtiyacı olduğu enerjiyi karşılarken, ihtiyaç fazlasını ise satarak kazanç sağlar. Bu kazanç ise sistemin kendisini amorti etme süresini belirler.

Enerjinin üretiminden son kullanıcıya dağıtımına kadar her alanda var olan Dia Mühendislik, yurt içi ve yurtdışı prestijli projeleri ile temiz ve kaliteli enerjiyi müşterilerine sunmayı hedef edinmiştir.

Dia Avantajları

Sektöründe Uzman Teknik Ekip
Güçlü İş Makinası Parkuru
15 yılı aşkın Tecrübe
Çevreye Duyarlı Modern ve Yenilikçi Anlayış
Detaylı Fizibilite çalışması ile optimum çözümler
%100 Müşteri Memnuniyeti

Referanslarımız

Dia Mühendislik olarak; Gelişen teknolojiyi ve sektördeki yenilikleri yakından takip ederek müşterilerine verimliliği yüksek, sürdürülebilir, çevreye duyarlı optimum çözümler sunmaktadır.